TaeKwonDo Grand Prix
Το Ταεκβοντό εξελίσσεται δυναμικά !
Μια μεγάλη εκδήλωση, στην οποία συμμετείχαν 250 από τους κορυφαίους αθλητές του κόσμου σε οκτώ
διαφορετικές κατηγορίες βάρους, αγωνίστηκαν για την απόκτηση ζωτικής
σημασίας βαθμών πρόκρισης, για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο το 2016.Στο Μάντσεστερ το πρώτο και το ποιο συναρπαστικό πρωτάθλημα που έγινε ποτέ. Τα 16 χρυσά μετάλλια από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2013 και τα 7 χρυσά μετάλλια από τους Ολυμπιακούς του 2012, αναμετρήθηκαν στο Taekwondo Grand Prix.
Βαθμός : G8
Αριθμός αθλητών : 32 ανά Κατηγορία
Η επιλογή των αθλητών : Top 31 αθλητές ανά Ολυμπιακή κατηγορία με βάση την κατάταξη WTF
που δημοσιεύθηκε στις αρχές Σεπτεμβρίου
Χώρα υποδοχής : 1 αθλητής από τη χώρα υποδοχής ανά Olympic υποδιαίρεση θα πρέπει να κληθεί επιπλέον .
Μέγιστες ποσοστώσεις ανά ΜΝΑ : 2 αθλητές ανά κατηγορία βάρους
Χρόνος Αγώνων
2 λεπτά x 3 γύρους με διάλειμμα 1 λεπτό
Ανδρών Γυναικών
-58kg -49kg
-68kg -57kg
-80kg -67kg
+80kg +67kg
+ 87 kg +73 kg
Πόντοι τελικής κατάταξης:
1η Θέση 80 – 2η Θέση 48 – 3η Θέση 28.8 –4η Θέση 17.28
Όλα τα videos στο επίσημο κανάλι της WTF , (κλικ εδώ)
Αποτελέσματα :
Όλα τα αποτελέσματα κάντε κλικ εδώ
+80kg +67kg
+ 87 kg +73 kg
Πόντοι τελικής κατάταξης:
1η Θέση 80 – 2η Θέση 48 – 3η Θέση 28.8 –4η Θέση 17.28
Video , ημιτελικών και τελικών της διοργάνωσης
Όλα τα videos στο επίσημο κανάλι της WTF , (κλικ εδώ)
Αποτελέσματα :
Η Ισπανία κέρδισε 2 χρυσά μετάλλια σε 2 από τις 4 συνολικά κατηγορίες
των Γυναικών, η Αγγλία κέρδισε 2 χρυσά σε 2 από τις 4 κατηγορίες των
Ανδρών. Η Ρωσία κατέκτησε 2 χρυσά, ένα στους άνδρες και ένα στις
γυναίκες και τέλος 1 χρυσό για την Σουηδία, 1 χρυσό για την Κινεζική Ταϊ
Πέϊ.
Η Κορέα σε τρεις κατηγορίες με δύο γυναίκες και ένα άνδρα αντίστοιχα
έφτασε σε τελικό διεκδικώντας την πρώτη θέση της διοργάνωσης, τελικά
αποκόμισε 3 ασημένια μετάλλια και κατοχύρωσε την δεσπόζουσα θέση που
κατέχει στο παγκόσμιο Ταεκβοντό.
Female -49Kg
|
|||
BRIGIDA YAGUE ENRIQUE
|
9 - 1 FINAL
|
SOHUI KIM
|
|
Female 67Kg
|
|||
INJONG LEE
|
1 - 2 FINAL
|
OLGA IVANOVA
|
|
Male 80Kg
|
|||
GUILHERME FELIX
|
2 - 2 FINAL
|
||
Male -58Kg
|
|||
TPE - CHEN-YANG WEI
|
6 - 5 FINAL
|
TAEHUN KIM
|
|
Female -67Kg
|
|||
TPE -CHIA CHIA CHUANG
|
2 - 9 FINAL
|
||
Male -80Kg
|
|||
LUTALO MUHAMMAD
|
2 - 1 FINAL
|
ALBERT GAUN
|
|
Male -68Kg
|
|||
ALEXEY DENISENKO
|
1 - 0 FINAL
|
MAXIME POTVIN
|
|
Female -57Kg
|
|||
EVA CALVO GOMEZ
|
4 - 3 FINAL
|
JADE JONES
|
Όλα τα αποτελέσματα κάντε κλικ εδώ
Στο παρακάτω video η ελληνική συμμετοχή της αθλήτριας
Ιωάννας Κούτσου στο χρόνο 00:53:00.